Gobiocichla wonderi PDF Drukuj Email
ODKRYWCA:RODZINA:WYSTĘPOWANIE:TEMPERATURA:pH \ dH:ROZMIAR:
Kanazawa 1951Cichlidae
Gwinea22-26oC6-7,5\ 5-12o10 cm

Image
opracowanie: Daniel Miłaczewski www.hassar.eu
Gatunek ten należy do tak zwanych reofilów - zwierząt przystosowanych do życia w silnym prądzie wody. Główną cechą przystosowawczą Gobiocichli jest bardzo silnie zredukowany pęcherz pławny. Poza tym w przeciwieństwie do ogólnie przyjętej opinii kształt ciała nie jest przystosowaniem do życia w silnym prądzie, a wręcz przeciwnie. Wrzecionowaty kształt umożliwia jej łatwe uniknięcie głównego nurtu, a gdy się do niego dostanie to jak najszybszy powrót na spokojniejszą wodę. Ryby, które żyją w potokach, gdzie nie mają możliwości znalezienia spokojniejszej enklawy mają ciało grzbieto-brzusznie spłaszczone - jak np. przedstawiciele rodziny balitoridae. Konsultując się z eksporterami zarówno Gobiocichli wonderi (Gwinea) jak i Gobiocichli ethelwynnae doszedłem do wniosku, że oba gatunki zamieszkują bardzo zbliżone habitaty. Są to dosyć płytkie rzeki, ryby występują w kamienistej strefie brzegowej. Do głównego nurtu "wyskakują" tylko atakując ofiarę unoszoną prądem wody. Polecam również film o rezerwacie Kissidougou .
Jest to ryba wszystkożerna. Szczęki wydają się mocno umięśnione, a zęby przypominają tarkę dlatego sądziłem, że są to ryby typowo roślinożerne. Długość układu pokarmowego plasuje je jednak zdecydowanie w grupie wszystkożerców, o dodatku pokarmu roślinnego nie można jednak zapominać. Ryba, kolejne zaskoczenie, bardzo odporna. Zarówno na przegrzanie jak i na obniżony poziom tlenu w wodzie. Ma niestety też swoje mroczne strony. Jest dosyć agresywna. Każdy osobnik obejmuje w akwarium własne terytorium, którego będzie zaciekle bronił. Nie są to obszary duże, najczęściej wielkości kamienia, pod lub na którym ryby najchętniej przebywają. Zbiornik powinien mieć przede wszystkim dużą powierzchnie dna. Wysokość nie ma właściwie znaczenia. Kupując grupę tych ryb koniecznie trzeba nabyć osobniki tej samej wielkości. Ryby tego gatunku są wyjątkowo agresywne względem innych pielęgnicowatych. Natomiast wszelkie brzanki, węgorzyki czy sumiki są przez nie totalnie ignorowane. Idealne towarzystwo będą stanowić ryby z rodzaju procatopus czy większe gatunki brzanek afrykańskich. Rozród tego gatunku nie został jeszcze dokładnie poznany. Prawdopodobnie oboje rodzice opiekują się ikrą i narybkiem.

 

Opisane Gatunki

NOWOŚCI


 

Copyright © 2001-2015 by Aqua Wiadomosci
Korzystanie z Serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleŸć w Polityce cookies