Tropheus sp. Chipimbi PDF Drukuj Email
ODKRYWCA:RODZINA:WYSTĘPOWANIE:TEMPERATURA:pH \ dH:ROZMIAR:
Poll 1946 Cichlidaejezioro Tanganika26-28oC7,5-8,5 \  12-18o12 cm

Tropheus sp. Chipimbi
fot.: Michał Sikora (Aigel)
W ostatnim czasie ryby z rodzaju Tropheus stały się bardzo popularne w naszych akwariach. Na „modę” na ten gatunek miał bardzo duży wpływ fakt pojawienia się w Polsce firm które wyspecjalizowały się w sprzedaży ryb odławianych w naturalnym środowisku. Odłów zwykło się nazywać pokolenie F0. Tropheusy to endemiczne pielęgnice zamieszkujące jezioro Tanganika. Ryby należą do kilku podgatunków i odmian barwnych, których jest około 120. Tropheusy to ryby stadne, wymagające dużego akwarium (wydaje się że 240l to minimalny litraż). Pielęgnice te najlepiej trzymać w akwarium jednogatunkowym, mieszanie odmian łączy się z bardzo dużym ryzykiem krzyżówek! Do wystroju akwarium najlepiej użyć piasku oraz tufu wapiennego bądź łupków piaskowca. Trofcie to ryby roślinożerne, podajemy im szpinak, sparzoną sałatę (jeśli mamy pewność że jest czysta ekologicznie), pokarmy zawierające spirulinę. Co jakiś czas można podawać solowca oraz cyklop. Ryby z rodzaju tropheus są bardzo podatne na chorobę zwaną Bloat. Jest ona spowodowana stresem, niewłaściwym karmieniem oraz pokarmem mięsnym.
Tropheus sp. Chipimbi występuje wokół przylądka Cape Chipimbi na pograniczu Zambii i Congo. Podstawową barwą tej ryby jest kolor szaro-grafitowy z charakterystycznym srebrnym poblaskiem. Głowa jest barwy ciemno brązowej, od tylniej części ciała do nasady ogona występuje smuga koloru czerwonego. Chipimbi jest bardzo podobne do Tropheus sp. Moliro, jednak różni te ryby brak srebnego poblasku u Moliro.
 

Opisane Gatunki

NOWOŚCI


 

Copyright © 2001-2015 by Aqua Wiadomosci
Korzystanie z Serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleŸć w Polityce cookies