Ślimaki morskie - "jednarozowy penis" PDF Drukuj Email

ImageJapońscy naukowcy (zespół z Osaka City University i Uniwersytetu Nihon w Tokio) badający naturę ślimaków morskich Chromodoris reticulata odkryli pierwszy przypadek zwierząt, u których wyrastają „jednorazowe penisy”. Tuż po zakończonej kopulacji ślimaki te tracą swoje „męskie przyrodzenie”, lecz odrasta im nowy w przeciągu kilku godzin (ślimaki nagoskrzelne są hermafrodytami).
Dokładniejsze badania ujawniły iż w ciele ślimaka można znaleźć ciasno zwiniętą spiralę, która prawdopodobnie jest „penisem w poczekalni”, który wyrośnie pod odpadnięciu poprzedniego.

Ekolog zajmujący się ewolucją Nils Anthem (z niemieckiego Uniwersytetu w Tubingen) stwierdził iż odrzucanie penisa po kopulacji zapewnia czyste parowanie za następnym razem.
Ślimaki te mają narządy płciowe umiejscowione po prawej stronie ciała. Podczas kopulacji dwa ślimaki ustawiają się obok siebie ale w przeciwnych kierunkach (tak by ich prawe strony były jak najbliżej siebie). I oba na raz zaczynają się zapładniać a tym samym być zapładnianymi.

Image

Naukowcy podejrzewają iż przy pierwszej kopulacji ślimaki za pomocą penisa oczyszczają drugiego ślimaka z płynu zostawionego przez poprzedniego ślimaka. A po odrzuceniu starego i wytworzeniu nowego penisa – dopiero zapładniają.

źródło: BBC News

 

Opisane Gatunki

NOWOŚCI


 

Copyright © 2001-2015 by Aqua Wiadomosci
Korzystanie z Serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleŸć w Polityce cookies