Procatopus nototaenia "Edea" PDF Drukuj Email
ODKRYWCA:RODZINA:WYSTĘPOWANIE:TEMPERATURA:pH \ dH:ROZMIAR:
Boulenger 1904
Poeciliidae
Kamerun22-26oC6-7,5\ 4-13o6 cm
Image
opracowanie: Daniel Miłaczewski www.hassar.eu
Nie jest to ryba sezonowa. W naturze po obfitych deszczach wkracza na terytoria zalane czy do tymczasowych rzek i strumieni by tam odbywać tarło. Niedługo potem wycofuje się do leśnych rzeczek, gdzie spędza porę suchą czekając na kolejne opady. Ryby rosną wolno. Pełne rozmiary i przepiękne ubarwienie osiągają po około półtora roku. Zaczynają się jednak rozmnażać już w wieku kilku miesięcy. Gatunek nototaenia jest najmniejszym ze wszystkich procatopusów.
Ryby odżywiają się w naturze larwami owadów oraz zooplanktonem. Pokarm pobierany jest wyłącznie z toni wodnej. W akwarium bez problemu przyjmują pokarmy sztuczne dobrej jakości. Dla kilku par wystarczy akwarium o pojemności około 30l. Ryba bardzo spokojna ale i ruchliwa. Z racji dużej tolerancji na parametry wody z powodzeniem może być hodowany i rozmnażany w akwariach ogólnych. 
Ryby rozmnażają się właściwie przez cały czas. W naturze jako miejsce do składania jaj wykorzystują wszelkie kamienne szczeliny. W akwarium jako substratu tarłowego można użyć gąbek filtracyjnych z wyrytymi szczelinami i dociążonymi np. przyklejonym kawałkiem terakoty. Składają po kilka jajeczek dziennie ale właściwie non stop. W akwarium równie chętnie ikra składana jest na mchach czy miotełkach tarłowych. Bardzo dobrze sprawdzają się także stosiki z otoczaków na środku akwarium. Młode przez kilka pierwszych tygodni po wykluciu pływają w charakterystycznej pozycji, z głową ku górze. Nie jest to objaw choroby czy upośledzenia – jest to normalne zachowanie, które w naturze prawdopodobnie ułatwia narybkowi żerowanie.
 

Opisane Gatunki

NOWOŚCI


 

Copyright © 2001-2015 by Aqua Wiadomosci
Korzystanie z Serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleŸć w Polityce cookies